;
Beszámoló a tihanyi SAP World Tour konferenciáról - első rész
2011. szeptember 16. Üzleti intelligencia · Business Objects · Konferencia · SAP

Az őszi DW/BI konferenciaszezon első fontos eseménye hagyományosan az SAP rendezvénye.

Az idén szeptember 11. és 13. között megrendezett konferenciának ismét a Club Tihany volt a helyszíne, a résztvevők száma meghaladta a 700 főt. Maga a konferencia is több mint tíz éve kerül megrendezésre, azonban az SAP hazai jelenléte ennél jóval régebbre datálódik. Az MTI archív sajtóhíre szerint a Dynasoft 1989-ben kezdte meg az SAP szoftverek hazai forgalmazását.

Céges stratégiák és eredmények
A vasárnapi esti, Neoton-koncerttel felékesített megnyitó után hétfő reggel a szokásos plenáris szekcióval kezdődött a program. A céges előadásokat az SAP Hungary hazai és regionális vezetői, Ablonczy Balázs és Hannes Liebe tartották, a fókuszban a hatékonyság és azt szolgáló informatikai megoldások - mobil technológiák, memóriaalapú adatkezelés - álltak.

A megnyitót követő sajtótájékoztatón a két vezető részletesebben is beszámolt az SAP helyi és regionális eredményeiről és terveiről (az MTI híre a HVG és a Prím oldalán). Az elhangzott számok közül a legérdekesebb az, hogy a 2009-ben is több százezer eurós nagyságrendű hazai BI árbevétel az elmúlt két évben meghatszorozódott.

Pénzügyi varázsgömb, varázslat nélkül
A szorosabban vett szakmai témák közül elsőként a cégek kontrollingtevékenységét segítő Enterprise Performance Management (EPM) megoldások kerültek terítékre.

A bevezető előadásban Mezei Szabolcs, az IFUA szakértője a hatékony, gyors és rugalmas vállalati tervezőrendszerek fontosságáról beszélt, amelyek válságos időszakokban a cégvezetés egyik legfontosabb támaszát tudják biztosítani. Az ezzel kapcsolatos feladatokra az SAP meglehetősen széles termékportfóliójából legjobban a BPC termékcsalád alkalmazható (bemutató videó).

A BPC-t választotta tervezési feladatainak ellátására a második előadást tartó Debreceni Egyetem is, ahol egy felhasználóbarát, robosztus alapokon nyugvó rendszert szerettek volna bevezetni. Az IFUA szakértőnek közreműködésével folyó projektben megújították az intézmény tervezési rendszerét, amely gyorsabb, könnyebben kezelhető, egységesebb és átláthatóbb lett.

Az EPM szekció befejezéseként Kézi Tibor, a Processorg Software munkatársa az SAP Profitability and Cost Management szoftverével kialakítható költségfelosztási rendszerekről beszélt. A prezentáció több különböző iparági példát is bemutatott a költségallokáció és jövedelmezőségszámítás alkalmazásaiból.

Villámgyors lekérdezések memóriából
A délutáni program memóriaalapú rendszerekkel foglalkozó szekciójában Berczik Márton beszélt a memóriaalapú adatbázisra épülő HANA platformról, több érdekes demót is bemutatva, amelyek során akár több milliárd rekordos adathalmazokból készültek az elemzések.

A HP képviselője a HANA alapjául szolgáló, a két cég által közösen fejlesztett hardver-szoftver kombinációkról tartott előadást, kiemelve azt, hogy a Proliant szerverek kiemelten alkalmasak a memória-intenzív alkalmazások futtatására. A HP többféle előre elkészített HANA konfigurációt is kínál, amely a fél terabájttól az 5 terabájtos nagyságrendig skálázódnak.

A szekció legérdekesebb prezentációja azonban nem a vadonatúj HANA-ról, hanem a már évek óta rendelkezésre álló BW Accelerator megoldásról szólt. Dr. Kristóf Tamás, az OTP Faktoring kontrolling főosztályvezetője arról számolt be, hogy az általuk kipróbált BWA sikeresen birkózott meg hagyományos BW-ből csak nagyon nehezen kiszolgálható lekérdezésekkel. A cég több benchmarkot is végzett több száz millió rekordos adatbázisokon, és a legrosszabb eredmény tizenötszörös, a legjobb több mint százszoros gyorsulás volt.

A százmilliós dashboard
A nap utolsó BI-os szekciójának szintén egy felhasználói előadás volt a fénypontja. Tunkel Richárd a MOL által használt dashboardokról adott áttekintést, amelyek között a legérdekesebb az olajfinomítók által használt , 10 percenként frissülő műszaki adatokat bemutató rendszer volt. Az előadó külön kiemelte, hogy az üzemek működését a mindig friss adatok alapján sokkal jobban tudják optimalizálni, és ennek köszönhetően százmilliós nagyságrendű megtakarítást értek el a működési költségekben.

A globálisan az 5 legnagyobb SAP partner közé számító Itelligence előadása egy felhasználói esettanulmányon (Invest Gépkereskedelmi Kft.) keresztül mutatta be a dashboardok gyakorlati alkalmazhatóságát, külön figyelmet szentelve a térképes elemzésekben és az ütemezett adatszolgáltatásokban rejlő lehetőségekre.

A szekció és a nap zárásául a Nesstől érkező Tracsek Ferenc tartott némileg formabontó, tornagyakorlatokkal is kiegészített előadást, amelynek során sokéves SAP BW és BO tanácsadói és kereskedelmi karrierjének tapasztalait osztotta meg a közönséggel.

A SAP World Tour konferenciasorozat hazai állomása 2011. szeptember 10. és 13. között Tihanyban kerül megrendezésre. Munkatársunk az eseményen az SAP Hungary meghívott vendégeként vesz részt.